TJ Tatran Bílý Kostel nad Nisou

V následujících několika bodech najdeš historii TJ Tatran Bílý Kostel nad Nisou až do současnosti, většina hlavních událostí je datována přibližně, protože přesná data nemáme k dispozici, i tak získáš informaci o tělovýchovné jednotě od založení až po současnost.

V roce 1946 byla ustavena tělocvičná jednota Sokol Bílý Kostel nad Nisou. Následně  roce 1952 vznikla TJ Tatran Bílý Kostel nad Nisou. Okolo roku 1952-53 založili pánové Sojka a Cithart vedoucí místní papírny stavbu kabin na hřišti – hrubá stavba. V roce 1958 byla velká povodeň v Bílém Kostele, došlo protržení hráze koupaliště, nános kamení a zeminy do poloviny hřiště. V 70-tých letech minulého století byla dokončena stavba svépomocí, včetně vybudování sociálního zařízení.

V 70-tých a 80-tých letech získával TJ Tatran tituly vzorný oddíl a vzorná TJ. Tělovýchovná jednota se podílela na společenském životě obce pořádáním maškarních karnevalů a diskoték až do roku 1986, kdy byla uzavřena restaurace U mostu. Tělovýchovná jednota se pravidelně spolupodílí na pořádání dětských dnů, pálení čarodějnic a poutí.

V 50 letech bylo hřiště pouze zoraná a urovnaná louka, následoval návoz škváry z papírny a postupné přirozené zatravnění v roce přibližně v roce 1978, v roce 2002 byla provedena rekonstrukce trávníku dosetím, pískováním a rekultivací.

V 80 tých letech vzniknul oddíl ZTV žen , cvičení pro zdraví.

V roce 2010 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce kabin do současné podoby. V létě 2010 přišla povodeň, která značně zkomplikovala průběh rekonstrukce kabin a naneštěstí celý sportovní areál výrazně poškodila. V roce 2011 došlo ke kompletní opravě hřiště a přilehlého areálu.

TJ Tatran Bílý Kostel nad Nisou se může chlubit dlouhodobou a kvalitní práce s mládeží po celou dobu existence klubu, věnuje se péči o fotbalisty od útlého věku a klub reprezentují elevové, žáci a dorost. Velkým úspěchem mládežnického fotbalu byl postup dorostu pod vedením Zdeňka Drbohlava a Františka Čížka do 1A třídy.

Nejslavnější odchovanci klubu jsou : Libor Janáček , prvoligový fotbalista , který nastupoval za Slovan Liberec a Bohemians Praha. Václav Mizera mladší, který byl hráčem Slovanu Liberec a nyní hraje v TJ Hlavice 3. fotbalovou ligu

Osobnosti TJ Tatran Bílý Kostel:

Jaroslav Šádek - dlouholetý předseda, ústřední postava tělovýchovné jednoty

Václav Nekvapil - dlouholetý předseda

Jiří Třešňák starší – vynikající fotbalista a trenér

Jiří Třešňák mladší – vynikající fotbalista a trenér

Ladislav Volf – legendární brankář , dlouholetý člen výkonného výboru a zpravodaj pro tisk

Libor Janáček - dlouholetý prvoligový hráč, nyní hrající trenér A týmu

Roman Janáček - vynikající fotbalista , trenér , správce a patriot fotbalu v Bílém Kostele

Jiří Kosina – jeden z nejlepších fotbalistů historie klubu, střelec mnoha gólů

Jan Peřina - dlouholetý úspěšný fotbalový rozhodčí

SOUČASNÉ VEDENÍ TJ TATRAN BÍLÝ KOSTEL